Jak zabalit jídlo 1: Koření (nenoste na výlet pytlíky od Vitany!)

Představte si klasický obrázek takového normálního turisty, který si řekne, že se o víkendu vydá někam do přírody. Ale protože už je sobota dopoledne a on po náročném týdnu v práci lehce zaspal, tak se rozhodne, že si jídlo nakoupí až cestou v supermarketu.

Vběhne dovnitř, v rychlosti naskládá nákup do vozíku, zaplatí, naháže věci do igelitky… a pak si celou tu neforemnou tašku, tak jak byla, nacpe do batohu. „Uf, je to za mnou! Mám na víkend co jíst. Ta svačina teda zabere místa…“

Střih.

Náš turista je na výletě v krásné přírodě, zrovna sedí u ohně nebo někde na odpočívadle a chystá se posvačit. A tu na něj z batohu vybafne ta žlutá neforemná igelitka s nápisem Billa. Dá se do vybalování.

Vytáhne si pečivo z pytlíku, šunku, sýr a špekáčky vysvobodí z plastových obalů a ovoce ze sáčků. Možná, že se nejdřív „zachrání“ nějakou tou tyčinkou, a tak si ji vybalí… A vedle něj, nebo možná v té žluté igelitce, se vrší hromádka nejrůznějších zbytečných obalů.

Obalů, které mu v batohu zabíraly mnohem více místa, než měly. A nejspíš si je bude muset zase odnést. Většinou bohužel jednorázových.

Zkusme to jinak…

Je to pro vás hororová story, nebo spíš klasika? A poznali se někteří z vás? To je v pořádku, my jsme se poznali taky 😀 Ale není důvod zoufat.

Každý někdy spěchá a něco podobného se mu přihodí. Ale když máme k trochu času na přípravu, můžeme jídlo na cestách vyřešit mnohem pohodlněji a elegantněji. Dnes začneme zvolna, a sice kořením.

Důležité není jen to, jaké jídlo si s sebou neseme, ale taky jak ho zabalíme.

Věřím, že se vám tyhle tipy budou hodit na táborák, grilovačku, která může být i dále od domova, ale taky třeba na trek nebo na cestování… prostě kamkoli, kde budete vařit a mít chuť si jídlo hezky ochutit.

Následující článek o koření pro vás napsal můj manžel Jirka, outdoorový všeuměl. Můžete ho sledovat na Instagramu jako @sirka_krutinoh_bushcraft.

Kterou si přibalíme dneska?

Část 1 – Koření

Koření, koření a koření…jak uskladňovat koření na cestách?

Naše výpravy do přírody nejsou vždy za poznáním neznámých dálek a krás, ale bývají i za kulinářským zážitkem a odpočinkem v srdci lesů. V druhém případě se snažíme vybírat z kvalitních potravin, které produkují místní pěstitelé a chovatelé. Ne vždy to jde, a tak se snažíme alespoň o maximální využití potravin ze supermarketu. Připravujeme různé variace gulášů, plněných kapes či zapékaných dobrot v alobalu.

Co byste si vybrali vy?

Ale jak by dopadlo jídlo bez decentního a vhodného ochucení? Myslím si, že ve většině případů by nám to moc nechutnalo. Současná společnost již dávno odvykla přirozené chuti potravin. A z toho důvodu se chci v tomto článku věnovat právě možnostem uskladnění koření na cestách.

V nabídce sortimentu outdoorových prodejen lze nalézt celou řadu nápaditých kořenek na cesty. Nemalý výběr mají na www.bushcraftshop.cz, který je náš oblíbený.

Další variantou jsou různé nádobky v podobě prefabrikátů na PET lahve až po cíleně vyráběné nádobky např. od firmy Nalgene. Tyto nádobky a malé kontejnery jsou již maximální měrou izolovány a nedochází k vlhnutí koření. Velkou výhodou je, že často i přímo vidíte jaké koření je uvnitř a kolik vám ho zbývá.

Moje oblíbená multikořenka GSI Spice Missile. Jsou to vlastně tři kořenky smontované do jedné, přičemž každá má dva mikroboxy. V případě potřeby si s sebou můžete vzít jen jednu ampuli, např. na pepř a sůl. Je voděodolná a velmi lehká. Najdete ji na www.bushcraftshop.cz

Light My Fire. Tuhle kořenku už máme snad 10 let a pořád funguje. Je vzduchotěsná a vodotěsná, bez škodlivých BPA plastů. Kupovali jsme tuším v Rockpointu.

Olej (a co třeba balzamiko?) nosíme v takovýchto vodotěsných schránkách s PET uzávěrem. Mohou sloužit i k uchování sypkých druhů koření, nebo např. troudu a sirek – abychom je udrželi v suchu. Malé vodotěsné lahvičky vyrábí např. Nalgene. Obojí najdete na Bushcraftshopu.

A jeden zero waste tip: Cukr nebo jiné koření si můžete nasypat např. do prázdné ampulky od šumivých tablet. Nevysype se!

Zero waste!

Ale co když si řekneme, že nechceme kupovat další plastové výrobky a chceme zkusit něco jiného? Máme nějakou možnost skladovat koření? Odpověď je ANO a budou nám k tomu stačit věci, které už máte doma – dokonce i odpadky (viz výše – ampulka od šumáku).

ZERO WASTE TIP: Koření na váhu můžeme koupit např. v bezobalových obchodech. 

Můžete si vyrobit i vlastní cestovní kořenky. V tomto článku na bushcraftportále (odkaz brzy doplním) se dočtete, jak si můžete snadno sami doma vyrobit voděvzdornou nádobku na koření – jednokomorovou nebo dvoukomorovou (např. na pepř a sůl). Mrkněte na to, je to velice jednoduché! U nás Jirka zapojil i děti a výroba kořenek je bavila.

Děkujeme vám za vaši pozornost a těšíme se na vaše tipy, triky a doporučení!

A za domácí úkol si každý vyrobí jednu kořenku .-)

P.S. Bylo by fér zmínit, že s Bushcraftshopem v současné době spolupracujeme. Doporučovali bychom ho ale i kdyby tomu tak nebylo. Bushcraftshop je náš oblíbený obchod už roky a nejenže bychom jej nejraději vykoupili, ale jeho kolektiv nám sedí i lidsky. A to je důležité.

Hanka Sedláková
Milujeme cestování po vlastní ose, vymýšlení nejrůznějších outdoorových bláznivin a jejich následnou realizaci. Umíme dobře plánovat, ale ještě lépe improvizovat. Máme doma dvě malé neřízené střely a kolem sebe partu přátel, kterým už připadáme skoro normální. Rádi vám poradíme, dodáme odvahu nebo vás inspirujeme. Život je totiž krátký na to, abychom chodili jenom po vyšlapaných cestách. Více si o nás můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.