Vyzkoušejte indiánskou saunu!

Patříte mezi saunomily, ale letos jste si saunování neužili podle svých představ, protože je všechno zavřené? „Tajně“ závidíte těm šťastlivcům, kteří mají saunu doma nebo na chatě? Nebo možná stejně jako já sníte o útulné finské sauně s výhledem na jezero? Pak mám pro vás možná malinkou náplast na bolístku .-)

Pokud jste ještě neslyšeli o indiánské sauně, neboli potní chýši (anglicky doslova sweatlodge), mám pro vás dvě zprávy: jednu dobrou a jednu o něco horší.

Ta o něco horší zpráva je, že se zde – samozřejmě – těžko dočkáte kvality a komfortu jako ve finské sauně nebo ve wellness. Možná, že se napoprvé zapotíte více při stavění sauny, než při samotném saunování. Tím bych ale výčet nevýhod ukončila. Tak nějak tuším, že mým čtenářům troška bláta a nekomfortu nebude až tak vadit, když je ve hře nový zážitek.

Dobrá zpráva totiž je, že si takovouto saunu můžete postavit (a zase zbořit) sami, a to na zahradě, v lese, nebo kdekoli, kde k tomu najdete vhodné podmínky.

Pokud si ale postavíte saunu v přírodě, nezapomeňte prosím po skončení seance uvést místo do původního stavu a vše, co jste si přinesli, zase odnést. Je to fyzicky nenáročná aktivita a zároveň zajímavý projekt, na kterém se můžete podílet s přáteli a rodinou. Minimálně na odpoledne a večer budete mít o zábavu postaráno. Není k tomu potřeba žádné speciální vybavení ani dovednosti, vše se dočtete níže. A proč to nakonec nespojit třeba s přespáním v přírodě?

Jak to funguje?

Indiánská sauna má nepřekvapivě původ u severoamerických indiánů, kteří potní chýši (initipi) využívali k očistným rituálům. Byly to obřady sounáležitosti a propojení s přírodou, vedli je šamani a všechno mělo svůj hluboký význam. Já ale věřím, že vědomý čas s rodinou a přáteli, vnímání přítomnosti, společné zážitky a práce na něčem neobyčejném jsou taky důležitý rituál.

Princip indiánské sauny spočívá v tom, že si z ohebných větví nejprve postavíte konstrukci kopulovitého tvaru. Tu je třeba důkladně zaplachtovat a zaizolovat, aby ze sauny neunikalo teplo. Do nevelké jámy uprostřed se nanosí rozžhavené kameny, které se předtím několik hodin důkladně nahřívaly v ohništi. Poté, co si všichni saunomilové posedali do kruhu a zakryli za sebou vchod, se horké kameny zalijí vodou a prostor se během chvilky promění v parní lázeň.

Co budete potřebovat

Seznam věcí berte – jako vždy – jako orientační, můžete se ho držet, nebo si ho přizpůsobit dle vlastních potřeb:

 • Dva klacíky (kolíky).
 • Tenké a ohebné větve, cca 3 metry dlouhé. Na přesném počtu tolik nezáleží, důležitá je stabilita konstrukce.
 • Dlouhý a pevný provázek.
 • Nůž, případně sekeru.
 • Lopatu.
 • Celty nebo plachty.
 • Staré deky nebo jiné vhodné textilie.
 • Dostatek kamenů. Měly by být velké zhruba jako pěst nebo dětská hlavička. Neměly by to být kameny z potoka nebo takové, na které dlouho působila voda – měly by tendenci v ohni praskat.
 • Nádoba na vodu (na zalévání kamenů).

A zbývají ještě dvě důležité věci:

 • V bezpečné vzdálenosti (ne však příliš daleko) postavte ohniště a rozdělejte v něm pořádný oheň. Tak, aby se v něm kameny mohly nahřívat nejméně 3 hodiny (a co takhle přidat tam třeba kotlík s gulášem?).
 • Dále je potřeba promyslet, jak se budete ochlazovat. Možná máte na dosah potůček nebo jezero. Nebo vám poslouží kyblíky s vodou. Nám – jelikož jsme se saunovali někdy okolo Silvestra – stačilo chvíli pobíhat okolo sauny polonazí a pokoušet se zabalit do osušky aspoň děti.

Pár slov o našem otužování a radikálním nudizmu najdete zde.

Stavíme saunu!

Všechny věci už máte pěkně pohromadě, oheň plápolá, kameny se nahřívají (a možná i ten guláš). Tak pojďme na to, ať nezmrzneme!

 • Nejdříve si připravte prostor pro saunu. „Vyčistěte“ ho od veškerých kamínků nebo větviček, které by vám při saunování způsobovaly nepohodlí.
 • Vezměte dva kolíky spojené provázkem. Jeden zabodněte do země, druhým opište kruh o průměru cca 1,50m.
 • Uprostřed vykopejte jámu hlubokou cca 30 – 50cm a zhruba stejně širokou.
 • Větve očistěte – zbavte je výstupků, listí a drobných větviček a konce zašpičaťte nožem.
 • Postavte kopulovitou konstrukci podobnou iglú. V místech, kde se větve kříží, je k sobě připevněte provázkem. Ohýbejte větve opatrně, aby se zbytečně nelámaly.
 • Nepovinný bod. Tady vzniká trocha prostoru pro představivost, kdy si můžete např. okolo jámy naskládat pár krátkých prken jako podlahu. Nebo si třeba po vzoru Jirky postavit ze dřeva lavičku.
 • Když konstrukce stojí, je na čase ji důkladně zaplachtovat. Nejlépe se k tomu hodí velká celta nebo plachta s oky – těmi provléknete provázek a připevníte ke konstrukci. Nezapomeňte na vchod, kde by se plachta měla odklápět!
 • Nakonec ještě celou konstrukci důkladně překryjte starými dekami nebo jinou vhodnou textilií.

Jak se saunovat

Vše je připraveno? Perfektní! Teď už zbývá jen lopatou opatrně nanosit do jámy nahřáté kameny a nachystat si nádobu s vodou.

Saunomilové se svléknou, zalezou dovnitř, posedají si po obvodu sauny a pečlivě za sebou zakryjí vchod. Hlavní saunér potom pomalu nalévá vodu na kameny, ze kterých začne stoupat pára. Pokud je na někoho páry příliš, neváhá se ozvat!

Tip: ve vodě můžete zkusit předem vyluhovat bylinky, nebo přidat pár kapek éterického oleje – s ním bych ale byla opatrná, protože prostor sauny je opravdu malý. Méně je více. Pokud to vyzkoušíte, budeme rádi, když nám o tom napíšete .-)

Dále můžete postupovat jako obvykle: 3 – 4 kola saunování střídat s intervaly ochlazení a odpočinku (např. u ohně). Nezapomínejte na pitný režim. Pokud není sauna dokonale zaplachtovaná (což většinou není), bude se pomalu ochlazovat. To můžete částečně vyřešit přidáním nových kamenů a minimalizací větrání.

Pokud vám tma v kombinaci se žhavými kameny nedělá dobře nebo s sebou máte malé děti, můžete si s sebou vzít čelovky. Problém se stísněným prostorem, který se navíc rychle zaplňuje párou, může nastat např. u klaustrofobiků nebo obecně u lidí, kterým by ta samotná představa mohla z různých důvodů vadit. I to je v pořádku a nemá smysl lámat věci přes koleno. Tady bych vám doporučila si sednout co nejblíže ke vchodu, nebo toto dobrodružství raději vynechat. Buďte taky opatrní při ochlazování, zvlášť když se chystáte koupat v přírodě.

A teď už je na čase nechat svět světem a užívat si chvilku pro sebe. Na fotkách pod článkem si můžete prohlédnout, jak sauna postupně vznikala, a na Instagramu najdete i krátké video ze saunování.

 

 

Hanka Sedláková
Milujeme cestování po vlastní ose, vymýšlení nejrůznějších outdoorových bláznivin a jejich následnou realizaci. Umíme dobře plánovat, ale ještě lépe improvizovat. Máme doma dvě malé neřízené střely a kolem sebe partu přátel, kterým už připadáme skoro normální. Rádi vám poradíme, dodáme odvahu nebo vás inspirujeme. Život je totiž krátký na to, abychom chodili jenom po vyšlapaných cestách. Více si o nás můžete přečíst tady
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.